17 жовтня 2024 року на кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету відбулося чергове гостьове заняття із Аґнєшкою Скурою – випускницею факультету польської філології та аспіранткою з історії в Університеті Казимира Великого в Бидгощі (Польща).
Зустріч відбулася у рамках роботи розмовного клубу «Kawusiazmleczkiem» (керівник – старший викладач кафедри Світлана Войталюк). Учасниками зустрічі були викладачі та студенти-полоністи бакалаврського і магістерського рівнів освіти кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету.
Аґнєшка Скура протягом багатьох років цікавиться кримінальними справами та поведінкою людей, яка вважається патологічною, аналізуючи їхні правові, психологічні та соціальні аспекти. Досі в центрі її інтересів були серійні вбивці, а її міркування супроводжувалися правовим, кримінологічним, культурним і соціологічним контекстами. Наразі вона досліджує питання смертної кари в Польщі, базуючись на когнітивних та юридично-історичних аспектах. Її дослідження зосереджені на 1956–1997 роках, оскільки цей період є маловивченим, а питання смертної кари втратило політичний фокус.
Перед гостьовою лекцією здобувачі отримали слова, які стосуються теми: кara śmierci, kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary, pozbawienie życia, sprawca przestępstwa, prawo, zbrodnia, zabójstwo, zdrada stanu, cudzołóstwo, wyzwanie, zakaz, prawo zwyczajowe, morderstwo, kodyfikacje karne, kara okaleczająca, ofiara, więzienie, zakład karny, osoba skazana.
Цього разу тема розмовного клубу була складна і багатогранна, яка викликає багато дискусій і суперечок «Czy Polacy chcą kary śmierci i chłosty? Opinia publiczna wobec kary śmierci w Polsce». Пані Аґнєшка розповіла про смертну кару в Польщі та ставлення поляків до неї. Смертна кара – це державне покарання у вигляді позбавлення життя особи за вчинене нею злочинне діяння. Такі методи використовуються з давніх часів і є суперечливими через етичні та правові питання. Смертна кара в Польщі була офіційно скасована 1997 року, і остання страта відбулася 1988 р. Однак нещодавно Матеуш Моравецький висловив підтримку смертній карі за найтяжчі злочини, такі як державна зрада. Це викликало багато дискусій у суспільстві, але сьогодні смертна кара залишається забороненою в країні.
Як показують дослідження, смертна кара не обов’язково зменшує рівень злочинності, як багато хто вважає. Водночас існують ризики помилкових вироків.
Після виступу гості була дуже жвава дискусія! Тема смертної кари завжди викликає багато емоцій та різних поглядів. Студенти обговорювали етичні, правові та соціальні аспекти цього питання, а також різні підходи до його вирішення. Висловлювалися за і проти смертної кари. Під час дискусії провели голосування серед присутніх студентів: за смертну кару проголосували – 16,7%, утрималися – 1%, проти – 82,3%. Також здобувачі ставили питання, що стосуються смертної кари в Україні. Смертна кара в Україні була скасована 2000 року. Зараз в країні діє мораторій на смертну кару, що означає, що вона не може бути відновлена.
Викладачі та студенти поділилися своїми відгуками про зустріч.
Наталія Торчинська, в.о. завідувача кафедри слов’янської філології: «Тема дещо неочікувана, здавалося б, спрямована таки не на філологів. Але… Для України це дуже актуальна проблема, оскільки сьогодні затримують дуже багато зрадників, які працюють на державу-агресора і яким виносять терміни від 10 до 15 років. І наше суспільство також ділиться на два табори щодо сприйняття цієї проблеми. Тому тема зустрічі спонукала думати, порівняти із ситуацією в сусідній державі. Для здобувачів освіти зустріч із лекторкою стала черговою можливістю почути носія мови і поспілкуватися з ним, висловити власне бачення, отримати додаткову лексику у свій словничок, розширити знання».
Тетяна Храпак, викладач кафедри слов’янської філології: «Зустріч із Агнєшкою Скурою в рамках розмовного клубу «Kawusia z mleczkiem» виявилася неймовірно цікавою та пізнавальною. Тема, яку вона підняла, – «Чи поляки хочуть смертної кари? Громадська думка щодо смертної кари в Польщі» – викликала жваве обговорення та глибокі роздуми. Лекторка майстерно поєднала історичні факти з сучасною соціологією, що допомогло побачити широку картину ставлення суспільства до таких складних питань. Особливо сподобалося, як Агнєшка Скура вміло структурувала дискусію, залучаючи аудиторію до активного діалогу. Зустріч справила глибоке враження і дала поштовх для подальших роздумів. Впевнена, що подібні дискусії не лише збагачують знаннями, але й допомагають формувати критичне мислення. Дуже вдячна за можливість бути частиною такого інтелектуального діалогу».
Ольга Дяченко, магістрантка гр. ФППмз-23: «Цікава лекція, світ хоче, щоб не було важких злочинів, але не готовий за них карати. Чим страшніші часи, тим більше люди схильні себе захищати, протидіяти злим силам, працювати на випередження, тобто карою попередити наступних бажаючих зробити лихо. Розмова з пані Агнєшкою ще раз довела, немає єдиної думки ані в польському, ані в світовому суспільстві».
Олександр Ущук, студент гр. ФППА-23: «Na dzisiejszym spotkaniu z panią Agnieszką dowiedziałem się, w jaki sposób kara śmierci może być dobra dla społeczeństwa, ponieważ pomoże wymierzyć sprawiedliwość ofiarom zabójcy i jej rodzinie, a także uchroni inne osoby przed krzywdą ze strony zabójcy. Ciekawe było także, ilu Polaków jest za karą śmierci, co pokazuje, że myślenie Polaków jest bardzo radykalne i może trochę odmienne od naszego».
Юля Фрейман, студентка гр. ФППА-23: «Зустріч про серійних вбивць я очікувала близько пів року, і це було того варте. Пані Агнєшка порушила цікаві теми, повʼязані зі злочинами та карою. Також почули багато різних думок щодо смертної кари, яка й була провідною темою нашої зустрічі. Загалом, мені сподобалося, пригадала для себе корисну лексику. Дуже дякую пані Світлані за організацію».
Дарина Жищинська, студентка гр. ФППА-23: «Дякую пані Агнєжці за зустріч та пані Світлані за організацію. Тема була досить нелегка, але було цікаво».
Анна Кучернюк, студентка гр. ФППА-24: «Дякую за таку зустріч, було дуже цікаво слухати. Дізналася багато чого нового і цікавого для себе».
Антон Свічкарь, студент гр. ФППА-24: «Було все супер. Дуже цікава тема, я був в шоці, що в Польщі так багато людей за страту. Як завжди 10/10, все що ви робите, все неймовірно 10000000/10».
Анастасія Храпак, студентка гр. ФППА-22: «Дуже цікава доповідь на незвичну тему, цікаво було дізнатися думку поляків про це, та хотілося б більше дізнаватися про соціум у Польщі на глибшому рівні».
Каріна Візовська, студентка гр. ФППА-23: «Мені дуже сподобалася ця зустріч! Пані Агнєшка цікаво та у простій формі розповіла про таку складну й важку тему, як смертна кара. Я дізналася багато нового, про що раніше навіть не чула. Крім того, були цікаві запитання від інших студентів, на які пані Агнєшка з ентузіазмом відповідала. Тому щиро дякую пані Світлані Войталюк за організацію заходу, а також гості за те, що погодилася взяти участь і розповіла про цю тему».
Кафедра слов’янської філології висловлює щиру подяку Аґнєшці Скурі за проведення надзвичайно цікавої та змістовної лекції на тему смертної кари. Ваша глибока обізнаність та вміння подати матеріал викликали жваву дискусію серед студентів, що свідчить про актуальність та важливість обговорюваної теми. Дякуємо Вам за час та увагу, які Ви приділили нашим студентам. Сподіваємось на подальшу співпрацю та нові цікаві лекції у майбутньому.
Світлана Войталюк, керівник розмовного клубу «Kawusia z mleczkiem»,
старший в